هنر استاد مرتضی پاشایی در مداحی و نوحه سرایی

هنر استاد مرتضی پاشایی در مداحی و نوحه سرایی از بهترین و شناخته شده ترین هنرمندان ایرانی در این زمینه است. او

توسط مدیر سایت در 25 تیر 1402

هنر استاد مرتضی پاشایی در مداحی و نوحه سرایی از بهترین و شناخته شده ترین هنرمندان ایرانی در این زمینه است. او به عنوان مداح و نوحه سرا، برای احترام به اهل بیت عصمت و طهارت، به شیوه ای منحصر به فرد خود، آثار هنری خلق کرده است که هنوز هم مورد استقبال و پسند قرار می‌گیرند.

استاد پاشایی تلاش کرده است تا با صدایش و هنرِ خود، احساسات و عشق و علاقه ی خود به اهل بیت را به بقیه منتقل کند. صدای زیبایی که او از خود به نمایش می‌گذارد، همچنین، با درک عمیقی که او از شخصیت های مختلف پیامبر اسلام و ائمه اطهار داشته است، همراه شده است.

استاد پاشایی برای به اشتراک گذاری هنر خود، در کنسرت های مختلفی در سراسر جهان به صحنه رفته است و برخلاف بسیاری از هنرمندان، او تعهد اخلاقی بسیار بالایی در پرستاری و حفظ مفاهیم مؤمن بودن دارد و حتی در کنسرت ها درباره اهل بیت و مفاهیم دینی، سخنرانی می‌کند.

هنر ایشان در مداحی و نوحه سرایی به قدری برجسته است که حتی بعد از سال ها، باز هم آثارش مورد توجه و احترام همگان است. به علاوه، استاد پاشایی، برای احیای حس محبت و عشق به خاندان اهل بیت و همچنین ارائه صدای بی‌نظیرش، جزو برترین هنرمندان مداحی و نوحه سرا در ایران به‌شمار می‌رود."هنر مداحی و نوحه سرایی در روایت استاد مرتضی پاشایی (مداحی، نوحه سرایی، استاد مرتضی پاشایی

استاد مرتضی پاشایی، یکی از معروف‌ترین مداحان و نوحه‌سرایان ایرانی است که با صدایی دلنشین و شیرین، به اجرای بیش از 500 اثر در حوزه نوحه و مداحی پرداخته است. وی از دوران کودکی، با شنیدن صداهای معروف مداحان مانند محمد رضا شجریان، تحولاتی روی صدایش گرفت که در آینده به تشکیل یکی از بهترین صداهای مداحی کشورمان منجر شد.

هنر مداحی و نوحه‌سرایی در ایران، یکی از پرطرفدارترین و محبوب‌ترین هنرهای مردمی است که تحت تأثیر فرهنگ و تمدن اسلامی به شکل خاصی در کشور ما شکل گرفته است. در این هنر، تلاش برای رساندن احساسات عاشقانه، باورهای دینی و اجتماعی، به نحوی فوق‌العاده است. هدف اصلی مداحان و نوحه‌سرایان، درک و تفهیم عمیق از معانی عاشورا و دلایل شهادت امام حسین(ع) می‌باشد.

استاد مرتضی پاشایی، با توجه به استعدادمندی خود در زمینه مداحی و نوحه‌سرایی، به صورت فنی دوره‌ای به ارتقای این هنر مشغول شد و بخش عمده‌ای از تلاش و وقت خود را در این زمینه گذاشت. فضایی که در کنار صداهای مطرح مداحان و نوحه‌سرایان ایرانی مانند مولانا، شجریان، شهرام ناظری و … سرشار از لحن و صدای هنگامه و دلنوشتگی‌های عاشورایی است، آن را به شکل چشمگیری شکل داده و برای بسیاری از طرفداران هنر مداحی و نوحه‌سرایی در سراسر جهان، او را به یکی از معرف‌ترین شخصیت‌های حوزه مداحی و نوحه‌سرایی معرفی کرده است.

سبک صدای استاد مرتضی پاشایی، بر پایه لحن‌ها و آهنگسازی‌های تعریف شده برای مداحی و نوحه‌سرایی در ایران، ساخته شده و با ترکیبی فراوان از عواملی چون شور، غم و احساس، او را به یکی از بهترین صداهای ایران در حوزه مداحی و نوحه‌سرایی تبدیل کرده است. استاد مرتضی پاشایی، با نکات تنظیمی خود، به صورت هنرمندانه و دقیق، صدایش را با فضای مطرح شده ترانه‌ها و مداحی‌ها هماهنگ کرده و احساس و همدلی با شنونده تأمین می‌کند. او با وجود استفاده از آواز و لحن‌های ترکیبی، به خواننده یک حس شادی و امیدواری، هرچند به‌طور موقت، ایجاد می‌کند که به شنونده براحتی فرصت می‌دهد تا به جایی دور از نگرانی‌ها پرواز کند.استاد مرتضی پاشایی و هنر مداحی

استاد مرتضی پاشایی یکی از بزرگان هنر مداحی در ایران است. او در سال ۱۹۲۶ در شهر مشهد به دنیا آمد. پدر و مادر او هر دو مداح بودند و او نیز از کودکی در کنار آن‌ها به هنر مداحی روی آورد.

پاشایی در سال ۱۹۴۴ به قم مهاجرت کرد و پس از اتمام تحصیلات، به عنوان حافظ در حرم امام رضای قم به خدمت گرفته شد. او در مراسم‌های مذهبی و عزاداری‌های مختلف شرکت کرد و با شعر و نوایی خود هرگز به فراموشی سپرده نشد.

پاشایی در حالی که به هنر مداحی مشغول بود، در سال ۱۳۴۶ به آموزشگاه استاد محمدحسین انصاری در تهران مراجعه کرد و به عنوان شاگرد او به تحصیل هنر مداحی ادامه داد. سپس از سال ۱۳۵۴ تا ۱۹۶۵ به عنوان مداح مرکز کهگیلویه و بویراحمد خدمت کرد و پس از آن به قم بازگشت و در مدرسه حضرت فاطمه الزهرا (س) تدریس کرد.

استاد پاشایی بیش از ۱۰۰۰ شعر به زبان‌های فارسی و عربی خوانده است و همه آنها را به دلیل زیبایی و عمقِ احساساتی‌شان به یاد مانده اند. هنر مداحی او از تمامی اجزای ذهن و روحانیت بسیار پویا و زیبا است و به واسطه قدرت صدایش، موسیقی، و البته بخشی از تواناییِ بار عاطفی و عشق به خداوند، شنوندگان را به خود جذب می‌کند. او به طور بی‌رقیب در صحنه‌های مذهبی ایران و حتی در جشن‌های مذهبی حجاز و عمان مورد استقبال قرار گرفته است و مشهور به عنوان یکی از بهترین مداحان تاریخ معاصر ایران شناخته می‌شود.نوحه سرایی آرامش بخش استاد مرتضی پاشایی

نوحه سرایی یکی از شاخه‌های مهم و فرهنگی در موسیقی ایرانی است. این نوع موسیقی معمولاً به یادپردازی اتفاقات تاریخی و رویدادهای مذهبی مربوط می‌شود و در بسیاری از مراسم‌های مذهبی و مراسم عزاداری صوتی توسط نوازندگان و مداحان اجرا می‌گردد.

یکی از بزرگان و استادان نوحه سرایی در ایران، استاد مرتضی پاشایی است. او با استفاده از صدای آرامش بخش خود، احساساتی عمیق را در شنوندگان خود به وجود می‌آورد و با استفاده از زبان هنر، روحیه انسانی را به تصویر می‌کشاند.

آثار استاد پاشایی بیشتر به بیان محبت و عشق به اهل بیت، درک اعتقادات مذهبی و ایجاد احساساتی خاص در شنوندگان مربوط می‌شود. نوحه‌های او تاثیر زیادی بر روی دوستداران این مجالس معنوی و ارتقای احساسات مردم داشته و توانسته است مردم را به سمت اهداف مذهبی و اخلاقی هدایت کند.

استاد پاشایی با سال‌های سابقه در نوحه سرایی، ازدرس تئوری و کارخانه نوحه خود به نوازندگان جوان و تازه‌کار کمک کرده؛ به طوری که بسیاری از نوازندگان در حال حاضر نیز در اجرای مراسمات مذهبی و عزاداری از نوحه‌های استاد پاشایی استفاده می‌کنند.

در کل، نوحه سرایی آرامش بخش استاد مرتضی پاشایی، با اجرای زیبا و شنیدنی خود، نشان دهنده دستاوردهای بزرگ او در حوزه فرهنگی و موسیقی است. این استاد با نوازندگی خود، توانسته است هنری ناب در ایران به وجود آورد و جایگاه ویژه‌ای در صنعت موسیقی و کشور خود به دست آورد.تأثیر اهل بیت (ع

اهل بیت (ع) به عنوان اعضای خاندان پیامبر (ص) و وارثان دین اسلام، به تأثیر و جایگاه شایانی در تاریخ و فرهنگ اسلام داشته‌اند. آنان با یادآوری و تفسیر آیات قرآن و احادیث پیامبر (ص)، نقش مهمی در تدوین اصول و بهبود عملکرد جامعه‌ی اسلامی داشته‌اند.

یکی از تأثیرگذارترین نقش‌های اهل بیت (ع) در تاریخ اسلام، شناخت و تبیین دین اسلام در مقابل فرقه‌های مختلف بود. ایشان به‌عنوان گردانندگان و فعالان مؤثر، در مذاکرات با مخالفین و تشکیل جلسات هیئت شورای امت و خطبه‌های عمومی، به ساقط کردن شبهات و روشن کردن نقاط ابهام در مسائل دینی کمک کردند. از این رو، ترجیحاً ماده یا دستوری که با تأیید اهل بیت (ع) همراه است، به‌شمار می‌آید.

همچنین، آموزش و تربیت نسل‌های بعدی در اسلام، نقش مهمی را در زندگی اهل بیت (ع) تشکیل می‌داد. آنان ایمان قوی و عمل پاکیزه را در نسل جوانان ایجاد و ترویج دادند. این موضوع با تأکید بر عدل و خلوص و مسئولیت اخلاقی، زندگی را در جهت کار به خیر و سعادت دنیا و آخرت سامان داد.

همچنین در مقاومت در برابر فساد و ستم، اهل بیت (ع) نقش فعالی را داشتند. آنان به عنوان نماد عدالت و حق طلبی، در مواجهه با ستمگران، دست به عمل‌های اقتصادی و مالی می‌زدند و به اینگونه لطفه‌ها، تأیید و عرفان کارآفرینی خلاقانه و کمک به اقتصاد جامعه را ترویج می‌دادند.

با توجه به همه‌ی نقش‌های مؤثر و مانع ناپذیری که اهل بیت علیه السلام در تاریخ اسلام داشته‌اند، آرمان‌ها و نگرش‌های احیای‌طلبانه نسبت به آنان، بسیار محموال انتظار است. باید در پی استفاده از این نماد حق و عدالت و تحصیل آموزش‌هایی در خصوص اسلام و الگوگیری از رفتار و اندیشه‌های نیکی که این حضرتان ارائه می‌کردند، باشیم.هنر، مداحی، نوحه‌سرایی، مرتضی پاشایی، توانایی

هنر، بسیاری از فعالیت‌هایی که انسان‌ها در طول تاریخ برای بیان احساسات، خلق آثار، انتقال پیام و تفریح انجام داده‌اند، به عنوان هنر شناخته می‌شوند. هنر به صورت یکی از فاکتورهای مهم در بافت فرهنگی یک جامعه مطرح بوده و همچنین به عنوان یکی از مهم‌ترین عوامل در تحولات اجتماعی و فرهنگی بشریت تلقی می‌شود. در هنر شامل مختلف بخش‌هایی مانند نقاشی، موسیقی، سینما، تئاتر، نمایش‌های تلویزیونی و ... است که هر کدام دارای خصوصیات، نوعی از احساسات و پیامی است.

مداحی و نوحه‌سرایی نیز بخشی از هنر اسلامی است که در آن مردان و زنانی به نام مداح و نوحه‌سرا با شعر و تمجید از اهل بیت عصمت و طهارت به عشق آنان و نوید آنچه به پیشگاه مولایشان می‌رسانند، فعالیت می‌کنند. این شعرها بیشتر به صورت نوحه با بیان سوگواری و حزن درگذشت ائمه به عنوان طبقه‌ای که به عقیده شیعیان از سراسر جهان هستند، خوانده می‌شوند. به عنوان یکی از مهم‌ترین عناصر فرهنگی اسلامی، مداحی و نوحه‌سرایی باعث تحریک و برانگیزاندن احساسات مردم می‌شود.

یکی از مداحان معروف ایرانی، مرتضی پاشایی است که توانایی خوبی برای بیان احساسات و ارتباط با مخاطبین خود دارد. او با استفاده از صدای پرقدرت و مهارت بالای خود، توانست با جلب توجه به خود، به یادگار ماندنی شود. مرتضی پاشایی به عنوان یکی از برترین نوحه‌سرایان ایرانی با بیش از سه دهه فعالیت در این زمینه، مورد تقدیر و تجلیل از سوی جوایز و افتخارات مختلفی قرار گرفته است.

از جمله باورهای عمومی درباره هنر، آن است که هر کسی اگر تلاش کند و توانایی لازم را داشته باشد، می‌تواند در هر زمینه‌ای از هنر به موفقیت دست پیدا کند. در این جهت، داشتن هنری می‌تواند برای برطرف کردن مشکلات روحی و اجتماعی فرد مؤثر باشد. همچنین، از دیدگاه فرهنگی، هنر می‌تواند به عنوان شناسایی و شاخص تمدن‌های مختلف، بهبود ارتباطات فرهنگ جدیددر جامعه و حتی تسهیل و تسریع فرایند نوآوری در جامعه مورد توجه ویژه قرار گیرد.منبع
آخرین مطالب
مقالات مشابه
نظرات کاربرن